Lepiaci systém Bostik Paneltack

Lepenie vonkajších fasádnych panelov je populárny spôsob opláštenia budovy. Panely dotvárajú budovu a sú jej prvou líniou ochrany pred (nie len) prírodnými živlami. Panely môžu byť vyrobené z mnohých rôznych materiálov vrátane recyklovaných biologických vlákien, vinylu, kovu a kompozitov. Lepenie obkladových panelov lepidlom namiesto použitia mechanických upevnení ponúka tieto výhody:

Na upevnenie panelov nie sú potrebné žiadne skrutky, svorníky ani konzoly. Panely sú lepené na veľkej ploche a lepidlo nie je sústredené ako skrutky na konkrétnych miestach. Môžu sa teda použiť tenšie a ľahšie panely. Lepidlo je flexibilné a môže absorbovať vibrácie, ktoré spôsobuje vietor alebo cestná premávka. Sily pôsobiace na panely sú rozložené rovnomerne cez lepidlo, čím sa minimalizujú ich možné deformácie.

Ako pri každom systéme, aj tu sú dôležité hľadiská, ktoré je potrebné riešiť pre úspešnú aplikáciu. Lepenie obkladových panelov je práca pre odborných aplikátorov, ktorí sú vyškolení v správnom používaní lepiaceho systému. Ak sa chcete stať jedným z týchto odborníkov, požiadajte o svoje školenie už teraz. Po prilepení panelu na miesto nie je možná zmena polohy panelu. Nesprávne umiestnenie bude vyžadovať odstránenie panelu a opätovné lepenie. Pretože spojenie na zadnej strane panelov nie je viditeľné, je ťažké zistiť, či bol panel správne prilepený. Lepenie panelov nemôže prebiehať za všetkých poveternostných podmienok a teplôt. Aby sa záruky Bostik vzťahovali na váš projekt, musíte nainštalovať celý systém podľa všetkých odporúčaní – bez výnimiek. Profesionálny aplikátor má skúsenosti s hodnotením faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu lepenia. Je potrebné zaviesť systém kontroly kvality, ktorý stanovuje, ako a za akých podmienok môže lepenie prebiehať. 

Predstavujeme vám systém lepenia fasádnych panelov Paneltack

Kompletný lepiaci systém zohľadňuje typ použitých fasádnych panelov, nosnú konštrukciu obkladu a typ potrebného lepidla. Lepiaci systém Bostik Paneltack sa skladá z nasledujúcich komponentov:

Základný náter (a/alebo čistič): základný náter (zvyčajne nanášaný štetcom alebo valčekom) podporuje priľnavosť medzi panelom a nosnou konštrukciou. Drevený nosný systém vyžaduje iný základný náter ako hliníkový nosný systém. Na prípravu oboch povrchov pred lepením je vo všeobecnosti potrebné použiť čistič. Špeciálny „washprimer“ poskytuje čistenie a základný náter v jednej aplikácii.  

Penová páska: obojstranná lepiaca penová páska poskytuje dočasnú fixáciu až do vytvrdnutia lepidla a zároveň vymedzuje správne množstvo lepidla.  

Lepidlo: konečné pripevnenie panelov k nosnej konštrukcii. BOSTIK vyvinul špecifické lepidlá, ktoré sú prispôsobené vlastnostiam a charakteristikám rôznych typov panelov.

Tu sú tri kľúčové lepidlá BOSTIK vyvinuté pre vonkajšie panely – a jedno navrhnuté špeciálne pre vnútorné panely.

BOSTIK H975 PANELTACK HM je profesionálne, vlhkosťou vytvrdzujúce elastické lepidlo na obkladové panely s vysokým modulom. Bolo vyvinuté na lepenie vláknocementových dosiek, prírodného kameňa a hliníkových kompozitných panelov na fasádne obklady, fasády, podhľady, prístrešky a parapety.

BOSTIK H970 PANELTACK je profesionálne, vlhkosťou vytvrdzujúce, vysoko elastické lepidlo na obkladové panely. Bolo vyvinuté na lepenie panelov HPL (High-Pressure Laminate) na fasádne obklady, fasády, podhľady, prístrešky a parapety. Je vhodné na lepenie väčších HPL panelov na drevenú konštrukciu. 

BOSTIK S970 PANELTACK S je vlhkosťou vytvrdzujúce, vysoko elastické lepidlo na báze silikónu. Bolo vyvinuté na lepenie panelov z lisovanej minerálnej vlny (ROCKPANEL) v aplikáciách, ako sú fasádne obklady, fasády, podhľady a prístrešky.

BOSTIK H770 PANELTACK INTERIOR je vlhkosťou vytvrdzujúce, vysoko elastické lepidlo s vysokou konečnou pevnosťou. Bolo vyvinuté na lepenie obkladových panelov (napr. HPL) vo vnútorných priestoroch.

Na trhu je dostupných mnoho rôznych systémov obkladových panelov, z ktorých každý má svoje individuálne vlastnosti. Bostik úzko spolupracuje s hlavnými výrobcami panelov na dokonalé prispôsobenie lepiaceho systému ich obkladovým panelom.  Nasledujúce kroky sú len informatívne. Nie sú úplné a nemali by sa používať namiesto špecifických inštalačných pokynov prispôsobených typu panelu a nosnej konštrukcii.

SKONTROLUJTE POČASIE

Predpoveď počasia, teplota, relatívna vlhkosť a rosný bod musia byť skontrolované a zaznamenané, aby sa zistilo, či budú podmienky priaznivé pre inštaláciu.

NANESTE ZÁKLADNÝ NÁTER

Očistite a odmastite povrchy, potom naneste vhodný základný náter na nosné lišty a zadnú stranu panelov. Tieto úpravy je potrebné aplikovať len na oblasti panelov, kde sa má aplikovať lepidlo. Presná predúprava panelov závisí od ich typu.

PRED LEPENÍM OČISTITE POVRCHY

Pred lepením je potrebné vyčistiť a/alebo napenetrovať zadnú stranu panelu. Čistenie je potrebné na odstránenie prípadných zvyškov látok, ktoré často pochádzajú z výrobného procesu alebo z fólie aplikovanej na ochranu povrchu. Nechajte čistič úplne vyschnúť (aspoň 10 minút).

APLIKUJTE PENOVÚ PÁSKU

Aplikujte Bostik FoamTape (penovú pásku) vertikálne a bez prerušenia na nosné lišty alebo profily podľa podrobného návodu na inštaláciu. Ochrannú fóliu ešte neodstraňujte.

NANESTE LEPIDLO

Použite dodanú trysku/špičku s prirezom v tvare V. Tento rez v tvare V zabraňuje zachyteniu vzduchu pri inštalácii a pritlačení panelu. Lepidlo nanášajte nepretržite zhora nadol bez prerušenia. Lepidlo by malo byť aplikované približne 10 mm od línie penovej pásky. Po nanesení lepidla máte 10 minút na upevnenie panelu.

UPEVNITE FASÁDNY PANEL

Odstráňte ochrannú fóliu z penovej pásky. Opatrne nakloňte obkladový panel na miesto. V tomto bode je možná úprava len o niekoľko milimetrov. Stlačte panel jemným trením o penovú pásku. Toto je konečná poloha panelu a nemali by sa vykonávať žiadne ďalšie úpravy.

 

Je však potrebné myslieť na to, že každá aplikácia je jedinečná a nie je možné postupovať len podľa všeobecných odporúčaní. V prípade potreby vám pomôžeme s vašim projektom od technickej dokumentácie až po dodanie na stavbu.

 

Neváhajte a kontaktujte nás.

 


Bostik
Celox
Tweha
Volteco
Bostik
Celox
Tweha
Volteco